Akcja Kutschera – 1 lutego 1944 – harcerski odział Agat – Kedyw Komendy Głównej AK

February 1st, 2012 | Posted by Bartek in Historia

Z Wikipedii, Wolnej Encyklopedii:

   Akcja Kutschera – udany zamach żołnierzy harcerskiego oddziału “Agat” AK na Franza KutscheręDowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, dokonany 1 lutego 1944 r. w okupowanej Warszawie.

   SSBrigadeführer i Generalmajor Policji Franz Kutschera funkcję Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski objął 25 września 1943 r. Wcześniej na terenie ZSRR dał się poznać jako funkcjonariusz twardy, bezwzględny, stosujący brutalne metody.

   Po objęciu stanowiska w Warszawie, z miejsca zastosował niespotykany do tej pory w okupowanej Warszawie terror, w stosunku do ludności cywilnej. Nastąpiły liczniejsze egzekucje uliczne, codziennie były rozwieszane w miejscach publicznych obwieszczenia o kolejnych Polakach, którzy będą rozstrzelani w razie zamachu na jakiegokolwiek żołnierza niemieckiego. Związane to było z rozporządzeniem Hansa Franka “O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie” – rozporządzenie to weszło w życie 2 października 1943 i było podstawą niespotykanego do tej pory terroru okupanta. Kutschera tymi poczynaniami chciał psychicznie złamać warszawiaków. Zwiększyła się także liczba łapanek. Doprowadził do tego, że jesienią 1943 każde wyjście z domu było wyprawą w niewiadome.

Czytaj więcej o Akcji Kutschera i harcerskim oddziale “Agat” na Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Kutschera

http://pl.wikipedia.org/wiki/Agat_(AK)

Relacja Michała Issajewicza, pseudonim “Miś” nagrana 12 lat po zamachu, poniżej w linku z youtube. “Miś” zmarł w dniu 4 marca, 2012 roku, Cześć Jego Pamięci ! Więcej o Nim tutaj: Zmarł Michał Issajewicz, pseudonim Miś

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

Your email address will not be published.